Kategorier

Comet Yxlon GmbH

Comet Yxlon GmbH

  • ISO 9001:2015

Comet Yxlon GmbH

  • ISO 9001:2015

20.03.2026 01:03

Comet Yxlon røntgeninspektionssystemer

Miniaturiseret og meget kompleks: udfordringerne ved elektronik

Fra e-mobilitet til det intelligente hjem, fra mobilkommunikation til Industri 4.0 - efterhånden som anvendelsesmulighederne for elektronik udvikler sig, bliver pålidelig kvalitetssikring af elektroniske komponenter - især halvlederenheder og deres forbindelser - stadig vigtigere. En stor udfordring er miniaturisering: Jo mindre og mere komplekse komponenterne bliver, jo større er behovet for inspektionssystemer med høj opløsning og høj forstørrelse, der kan opdage de mindste fejl, selv i skjulte loddesamlinger.

Kvalitetssikring og fejlanalyse med Comet Yxlon

Baseret på omfattende markedsundersøgelser og input fra elektronikproducenter har Comet Yxlon designet deres røntgen- og CT-inspektionssystemer til at lette pålidelig kvalitetssikring og fejlanalyse. Samtidig kan inspektionsresultaterne bruges til at optimere og justere produktionsprocesserne - for yderligere at undgå kassationer og reklamationer og for at øge omkostningseffektiviteten.

Inspektion af overflademonteret teknologi

Comet Yxlon røntgeninspektion i høj opløsning bruges i vid udstrækning til fejlanalyse og produktkvalitetstest af elektroniske komponenter. Ved inspektion af overflademonteret teknologi (SMT) hjælper røntgenbilleder med at identificere materialefejl og kvalitetskarakteristika for loddefuger i PCB-komponenter som BGA- og BTC-pakker samt THT-forbindelser (though hole technology) og sikrer deres elektriske og termiske ledningsevne.

Yderligere anvendelser af industriel røntgen inden for elektronik

Flere nyheder

Dragonfly 3D World er nu tilgængelig med C...

Besøg os på NEPCON

ved To...

En sedimentplade fra den holstenske klippe skulle analyseres for sit indhold af fossiler ved hj&a...

fra 24.01. - 26.01.2024

Nepcon Japan 2024

productronica / SEMICON Europa
På dette års Productronica vil vi komme med en nyhed og præsentere vores nye 3D-røntgensystem, som vi har udviklet specielt til det krævende halvledermarked, tirsdag den 14. november kl. 15 på vores stand B2.454.