Katalog

FLUX-GERÄTE GmbH

  • ISO 9001:2015

Tilbage til listen

Blandepumper (F 426) af FLUX-GERÄTE GmbH

Send produktforespørgsel  

Tromlepumpe til blanding og/eller pumpning

Tromlepumpen F 426 er ideel til blanding og/eller pumpning af inhomogene medier. Du kan holde medier i bevægelse, der har tendens til at adskille sig, selv under pumpning. Når udløbet er lukket, f.eks. via en hånddyse, kan F 426 midlertidigt anvendes som ren blandepumpe. Ved at dreje på justeringshåndtaget kan pumpen nemt indstilles til "blanding" eller "pumpning". Pumpen er let at skille ad for hurtig rengøring. Pumpen fås i rustfrit stål og polypropylen. Versionen i rustfrit stål kan også bruges i farlige områder.

Tekniske data:

  • Flowhastighed: maks. 240 l/min1
  • Leveringshøjde: maks. 13 mwc2
  • Viskositet: min. 1 mPas - max. 1200 mPas2
  • Ydre rørdiameter: min. 41 mm3 - maks. 50 mm3
  • Nedsænkningslængde: 1000, 1200
  • Materialer ydre rør: Polypropylen, Rustfrit stål
  • Medier/væsker: Syrer, Alkalier, Meget brandfarlige medier, Olieprodukter, Opløsningsmidler
  • Tætning: med mekanisk tætning
  • 1 Den maksimale leveringshastighed er en testbænksværdi, målt med vand ved 20 °C ved pumpens trykport, uden tilbehør (slange, dyse, flowmåler). Den praktisk opnåelige leveringshastighed er lavere. Det afhænger af den enkelte anvendelse, væskeegenskaberne og pumpekonfigurationen. Der henvises til tekniske datablade/ydelsesdiagrammer.
  • 2 afhængig af pumpemodel, motor og medium
  • 3 afhængig af pumpemodel

Produktets egenskaber

  • Blanding og/eller transport af inhomogene væsker
  • To kontrolhåndtag til nem åbning/lukning af blandeåbningerne
  • Blandingsåbninger tillader tilbagestrømning af blandingsmediet tilbage i beholderen
  • Med mekanisk tætning af det indre rør
  • Indvendigt rør med metalkerne ved PP
  • Kan kombineres med forskellige motorer efter behov

Fordele

  • 3 driftstilstande i én pumpe:
    - Transport
    - Transport med samtidig blanding
    - Midlertidigt blandet drift
  • Det er muligt at skifte driftstilstand, selv under drift
  • Let at afmontere til rengøring
  • Særligt kendetegn, kun hos FLUX: Det indre rør er forstærket med en metalkerne på PP-modellen. Det forhindrer lækage og unødvendig slitage af den mekaniske tætning i alle driftstemperaturområder
  • Midlertidig drift mod lukket ventil (f.eks. hånddyse, kugleventil) er mulig (indtil den angivne maksimale driftstemperatur er nået).
  • Version i rustfrit stål kan bruges i farlige områder

Send produktforespørgsel