Kategorier

Dunkermotoren GmbH

  • DIN EN ISO 9001:2015
  • DIN EN ISO 14001:2015
  • DIN EN ISO 50001:2018

Dunkermotoren GmbH

  • DIN EN ISO 9001:2015
  • DIN EN ISO 14001:2015
  • DIN EN ISO 50001:2018

Tilbage til listen

Koniske tandhjulsudvekslinger (KG) af Dunkermotoren GmbH

Send produktforespørgsel  

Leder du efter en gearkasse, der er kraftfuld, præcis og pladsbesparende?

Vores koniske gearkasser i KG-serien er den perfekte løsning!

Dine fordele:

  • Retvinklet udgang: Ideel til applikationer med begrænset plads.
  • Lille akselforskydning: Nem integration i din maskine.
  • Høj effektivitet: Op til 97 % effektiv kraftoverførsel.
  • Robust og holdbar: Velegnet til brug i barske miljøer.
  • Alsidig: Fås i forskellige designs og beskyttelsesklasser.
  • Højt drejningsmoment: Muligt gennem kombination med planetgearkasser.


Vores keglehjulsdrev er ideelle til: dørdrev, transportbånd, pakkemaskiner, værktøjsmaskiner og mange andre anvendelser!

Mere information

Keglehjulsgearkasser i KG-serien er kendetegnet ved et retvinklet output og en lille akselforskydning. Keglehjulsgearkasser er efterspurgte, når drevet skal være særligt kort, dvs. når der er begrænset aksial plads til rådighed. Virkningsgraden er høj, og som det f.eks. kræves i dørdrev, er de let reversible. For at bringe gearforholdet ind i et område, der passer til anvendelsen, er der normalt et ekstra geartrin før det egentlige koniske geartrin. Udgangen kan være på den ene eller begge sider (WL1, WL2, WL3). Der findes versioner med hule aksler, hvilket gør dem velegnede til brug som slip-on-gearkasse. Har du brug for mere drejningsmoment? Det kan opnås ved at tilføje et planetarisk trin til vinkelgearkassen.

Effektiviteten er betydeligt højere end for snekkegearkasser, og geareffektiviteten kan være op til 97 %.

Vores koniske gearkasser er særligt robuste og fås i beskyttelsesklasser op til IP 65 (IP = Ingress Protection). Udgangsakslen har IP 52 og kan opgraderes til højere beskyttelsesklasser af kunden, hvis det er nødvendigt.

Send produktforespørgsel